XF, CF, LF - różnice w modelach samochodów DAF
Samochody ciężarowe to pojazdy, które są intensywnie eksploatowane. Dla firm transportowych duże znaczenie ma więc ich trwałość oraz koszty użytkowania poszczególnych modeli, na które składają się zarówno wydatki na paliwo, jak i czynności serwisowe oraz wymiana części, a także materiałów ulegających normalnemu zużyciu. Istotna jest również renoma producenta oraz opinia na temat awaryjności konkretnych konstrukcji i ich odmian. Ważna będzie też możliwość zakupu podzespołów, w których mogą się przydarzyć usterki. W rankingach aut ciężarowych wśród modeli cieszących się najlepszymi opiniami znajdują się pojazdy firmy DAF. Wiąże się to nie tylko z ich walorami użytkowymi, ale także z dostępnością części do samochodów ciężarowych DAF oraz rozbudowanym zapleczem serwisowym. Przyjrzyjmy się bliżej modelom tej firmy.
DAF LF
DAF LF to ciężarówka dystrybucyjna, która powstała z myślą o przewozach towarów w obrębie miast i aglomeracji na krótkich i średnich dystansach. Może obsługiwać ładunki do 19 ton. Oferowane są w wariantach dwuosiowych z napędzaną tylną osią, a także jako ciągniki siodłowe. Gama silników obejmuje jednostki PX-4, PX-5 oraz PX-7 o mocach od 156 KM do 325 KM. Istnieje w nich możliwość zastosowania zwykłej kabiny oraz wyposażonej w miejsce do odpoczynku.
DAF CF
DAF CF należy do kategorii ciężarówek opracowanych do transportu średnio- i długodystansowego oraz obsługi większych ładunków. Samochody są dostępne z silnikami PX-7 mającymi od 234 KM do 325 KM, a także MX-11 z od 299 KM do 449 KM oraz MX-12 osiągające w zależności od wersji między 428 KM a 530 KM. Pojazdy mogą być wyposażone w kabinę Day Cab, Sleeper Cab albo Space Cab. Auta w wersjach pod zabudowę mogą mieć dwie, trzy lub cztery osie w tym nawet z trzema osiami skrętnymi. Oferowane są również odmiany ciągnika siodłowego. W obu przypadkach napędzana może być jedna lub dwie osie (w autach 3 i 4-osiowych)
DAF XF
DAF XF to auto przeznaczone do przewozów długodystansowych, najczęściej występuje w wariancie ciągnika siodłowego, choć oferowane jest również jako samochód pod zabudowę. Gama silników to jednostki MX-13 – 425 KM, 449 KM, 483 KM albo 530 KM.