Co robić, jeśli w zbiorniku ciężarówki zabraknie AdBlue?
Wciąż podwyższane wymogi co do ochrony powietrza i norm, które muszą spełniać silniki spalinowe, sprawiają, że ich producenci stosują coraz to nowe rozwiązania pozwalające na bardziej efektywne oczyszczanie emitowanych spalin. Jest to szczególnie widoczne w przypadku pojazdów ciężarowych i wysokoprężnych jednostek napędowych, gdzie poza katalizatorami i filtrami cząstek stałych zdecydowano się również na montowanie systemów SCR. Wymaga to od firm wytwarzających samochody wprowadzenia dodatkowych elementów wyposażenia. Układy paliwowe DAF AdBlue to instalacje, które zapewniają doprowadzanie niezbędnego płynu, który trzeba okresowo uzupełniać. Przekonajmy się, jak to działa i sprawdźmy, co zrobić, gdy ulegnie on wyczerpaniu.
Czym jest AdBlue?
AdBlue to handlowa nazwa wodnego roztworu mocznika, który pozwala na dopalanie tlenków azotu wewnątrz wprowadzonego w samochodach spełniających wymogi norm Euro 4, 5 i 6 katalizatora SCR (Selective Catalytic Reduction). Układy selektywnej redukcji katalitycznej podają AdBlue pod wysokim ciśnieniem wprost na strumień docierających do nich spalin, co pozwala na efektywny rozkład najbardziej szkodliwych związków. Ponieważ ilość zużywanego płynu jest niewielka, gdyż jest on bardzo skutecznie rozpraszany, zużycie następuje stosunkowo wolno. Jednak z czasem zapas zgromadzony w zbiorniku ulegnie wyczerpaniu i pojawi się konieczność dotankowania AdBlue.
Jak uzupełnić poziom AdBlue?
Konstrukcja układu AdBlue i połączenie jego elementów z elektroniką sterującą pracą silnika sprawia, że po wyczerpaniu się zapasu mocznika silnik będzie pracował dalej. W razie, gdy zostanie on jednak wyłączony, jego ponowne uruchomienie będzie możliwe tylko po uzupełnieniu zbiornika. Jest to łatwe, ponieważ sprzedaje się go na stacjach benzynowych, gdzie można go nalewać z oddzielnych dystrybutorów. Oferowany jest również w pojemnikach o różnej wielkości.