AdBlue - czym jest i do czego się go stosuje?
Obecnie dużą rolę odgrywają działania mające na celu zmniejszenie emisji szkodliwych substancji. Normy nałożone przez Unię Europejską dotyczą również kierowców, ponieważ poziom zanieczyszczeń, jakie mogą emitować pojazdy, został znacznie ograniczony – emisja tlenku azotu nie może być wyższa niż 80 mg/km. W związku z tym samochody powinny zostać wyposażone w dodatkowe systemy oczyszczające spaliny. Jednym z rozwiązań jest zastosowanie płynu AdBlue.
Płyn AdBlue – co to jest?
AdBlue to roztwór złożony w 32,5% z mocznika i 67,5% z wody demineralizowanej. Stosuje się go w pojazdach napędzanych dieslem oraz w tych, które spełniają obowiązującą normę Euro 6 w celu zmniejszenia emisji zanieczyszczeń. Substancja jest wtryskiwana do spalin znajdujących się w układzie wydechowym i pod wpływem wysokiej temperatury zamienia tlenki azotu w amoniak oraz dwutlenek węgla. Trzeba mieć na uwadze, że płynu nie należy dolewać do paliwa, a do osobnego zbiornika, który, w zależności od modelu auta, może znajdować się w bagażniku, pod maską lub obok wlewu na paliwo. Jednak aby płyn spełniał swoją funkcję, takie elementy jak moduł pompy AdBlue, katalizator, czujniki azotu i temperatury spalin oraz wtryskiwacz muszą działać bez zarzutu.
Jakie są zalety stosowania AdBlue w aucie?
Stosowanie AdBlue przede wszystkim pomaga troszczyć się o środowisko. Pojawiają się również głosy, że użycie płynu może zmniejszyć zużycie paliwa o 5%, co podczas częstego korzystania z samochodu jest bardzo opłacalne. Co więcej, niektóre miasta w Europie zwalniają z części opłat właścicieli samochodów wyposażonych w systemy oczyszczające. Coraz częściej AdBlue nalewa się na stacji benzynowej, na takiej samej zasadzie jak paliwo. Można także kupić mniejsze pojemniki. Choć zbiornik na płyn wydaje się niewielki, to pełny wystarcza nawet na 10 tysięcy kilometrów jazdy. Nowsze modele samochodów pozwalają na monitorowanie stanu płynu.